Igłoterapia sucha a stabilizacja centralna.

Dzisiaj poruszymy kontrowersyjny temat stabilizacji centralnej. Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i początku obecnego pojawiło się kilka badań Paula Hodges’a dotyczących wpływu stabilizacji i aktywacji poszczególnych mięśni na ból kręgosłupa. W wielkim skrócie, Hodges postulował, że niektóre mięśnie takie jak wielodzielne czy, zwłaszcza, poprzeczny brzucha odgrywają ważniejszą rolę w stabilizacji kręgosłupa od innych mięśni i osłabienie tychże powoduje ból pleców. Logiczną konsekwencją takiego twierdzenia była teoria, że wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu prowadzi do zmniejszenia objawów bólowych.

Z drugiej strony, w głośnym artykule „The myth of core stability”, Lederman stara się obalić teorię stabiliacji centralnej. Według Ledermana, stabilizacja centralna pozostaje jedynie modelem teoretycznym bez potwierdzenia naukowego. Argumentuje, że osłabienie mięśni „core” nie jest patologią tylko osobniczą zmiennością anatomiczną, dysfunkcja tych mięśni nie powoduje bólu, ćwiczenie ich nie zapobiega pojawieniu się bólu i ćwiczenia stabilizacji centralnej nie są bardziej skuteczne od każdego innego funkcjonalnego ćwiczenia. Ewentualna skuteczność ćwiczeń „core stability” jest spowodowana terapeutycznym efektem ćwiczeń a nie poprawą stabilizacji. Dodatkowo, Lederman uważa, że ciągłe napinanie mięśni „core” może predysponować do częstszych urazów podczas uprawiania sportu lub czynności życia codziennego.

Oprócz efektu przeciwbólowego (uwrażliwienie obwodowe i centralne), igłoterapia sucha wydaje się mieć również efekty motoryczne. W 2015 Koppenhaver et al. przeprowadzili badanie mające na celu przeanalizowanie wpływu igłoterapii na funkcję mięśni wielodzielnych i ból odcinka lędźwiowego. Badanie wykazało zmiany aktywacji mięśniowej wielodzielnych i mniejsze dolegliwości bólowe u osób które zauważyły poprawę po zabiegu (responders). Niestety zmiany były niewielkie, dodatkowo w grupie pacjentów u których nie było pozytywnych efektów (non – responders) nie zauważono zmian w aktywacji mięśniowej.

W innym badaniu przeprowadzonym w 2017 roku przez Puentedura et al. zauważono natychmiastową zmianę aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha po nakłuciu mięśni wielodzielnych. Niestety badanie przeprowadzono na bezobjawowych pacjentach i nie można było stwierdzić czy poprawa aktywacji mięśniowej oznaczała niższy poziom bólu.

Możemy zatem stwierdzić, że igłoterapia sucha ma pozytywny wpływ na aktywację mięśniową, nie można jednak na chwilę obecną potwierdzić związku lepszej aktywacji mięśni wielodzielnych i poprzecznego z niższymi poziomami bólu.

Zapraszamy na kurs “Ekspert Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej (220h)”! Sprawdź program: https://atmis.pl/program

 

Opracowanie: Mateusz Kobylarz

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29187313

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25801100

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://atmis.pl/wp-content/uploads/2017/12/DSC04220-e1536669490812.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 620px;}
%d bloggers like this: