Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Uraz tkankowy po zabiegu igłoterapii suchej

Uraz tkankowy po zabiegu igłoterapii suchej

 

Suche igłowanie jest coraz popularniejszą formą terapii mięśniowo – powięziowych punktów spustowych (MPPS). O ile mamy liczne randomizowane badania i metaanalizy dotyczące skuteczności klinicznej takich zabiegów, to nie istnieje żadne badanie dotyczące urazu tkankowego po zabiegu igłoterapii suchej u ludzi. Tak przynajmniej było jeszcze tydzień temu.

 

Krajem wiodącym prym w przypadku fizjoterapii inwazyjnej jest Hiszpania. Nikogo nie powinno więc specjalnie dziwić, że pierwsze badanie dotyczące wpływu suchej igły na uraz tkankowy, napięcie i kurczliwość mięśni przybyło do nas właśnie z tego kraju.

 

MPPS dzielimy na aktywne i ukryte (latencyjne). Aktywny punkt spustowy daje ból rzutowany w sposób spontaniczny i pacjent rozpoznaje ból jako “swój”. W przypadku latencyjnych punktów spustowych, ból rzutowany pojawia się jedynie w przypadku stymulacji obszaru przez terapeutę i pacjent nie rozpoznaje bólu jako swojego. Dodatkowo, zarówno aktywne jak i ukryte punkty spustowe powodują dysfunkcję motoryczną mięśnia.

 

W omawianym badaniu przeprowadzono igłoterapię suchą ukrytych punktów spustowych głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego. Miejscem kontrolnym była głowa przyśrodkowa mięśnia brzuchatego po drugiej stronie. Do zmierzenia efektów zabiegu użyto rezonansu magnetycznego (MRI), tensomiografii oraz 11-punktowej skali NPRS do zmierzenia bólu po igłowego. Wyniki zebrano przed zabiegiem i godzinę po zabiegu.

 

Jakie były najciekawsze wnioski?

 

  • Igłoterapia Sucha powoduje wzrost sygnału MRI w porównaniu z miejscem kontrolnym. Jest to obraz korespondujący z krwiakiem wewnątrzmięśniowym.
  • Godzinę po zabiegu suchego igłowania badanie tensomiograficzne wykazało szybszą reakcję skurczu mięśnia w porównaniu z miejscem kontrolnym.
  • Godzinę po zabiegu igłoterapii suchej sztywność mięśnia brzuchatego wzrosła.

 

Co interesujące, krwiak wewnątrzmięśniowy korespondował z odczuwanym bólem po igłowym. Nie korespondował natomiast ze sztywnością,kurczliwością mięśnia i ilością lokalnych skurczów mięśniowych.

 

Poprawa kurczliwości mięśnia godzinę po zabiegu sugeruje nam, że regeneracja mięśnia po zabiegu igłowania zaczyna się bardzo szybko. W praktyce klinicznej widzimy, że ból po igłowy może utrzymywać się od 48 do 72 godzin. Można postawić hipotezę, że jest to czas potrzebny do całkowitej regeneracji po nakłuciu mięśnia. Niestety na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) tej hipotezy będziemy musieli jeszcze poczekać.

 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

 

Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/

 

Autor: Mateusz Kobylarz

Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.

Obecnie studiuje osteopatię w FICO Osteopathy Academy w Krakowie. Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska

Literatura: 

Baraja-Vegas L, Martín-Rodríguez S, Piqueras-Sanchiz F, Faundez-Aguilera J, Bautista IJ, Barrios C, Fernández-de-Las-Peñas C. Localization of Muscle Edema and Changes on Muscle Contractility After Dry Needling of Latent Trigger Points in the Gastrocnemius Muscle. Pain Med. 2019 Feb 1. doi: 10.1093/pm/pny306.