Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Jak prawidłowo igłować mięsień skrzydłowy boczny ?

 

Jak prawidłowo igłować mięsień skrzydłowy boczny ?

MIĘSIEŃ SKRZYDŁOWY BOCZNY, ANATOMIA, KLINIKA, IGŁOTERAPIA SUCHA

Dokładna anatomia mięśnia skrzydłowego bocznego podlega licznym kontrowersjom. Większość przeprowadzonych badań sugeruje, że mięsień skrzydłowy boczny składa się tak naprawdę z dwóch mięśni, mięsień skrzydłowy boczny górny (MSBG) oraz mięsień skrzydłowy boczny dolny (MSBD).

Przyczep początkowy MSBG znajduje się na podskroniowej powierzchni skrzydła większego kości klinowej, podczas gdy przyczep początkowy MSBD znajduje się na bocznej powierzchni zewnętrznej blaszki wyrostka skrzydłowatego kości klinowej. O ile w przypadku MSBD istnieje zgoda co do przyczepu końcowego – wyrostek kłykciowy żuchwy – w przypadku MSBG przyczep końcowy nie jest do końca jasny.

Według jednych badań, przyczep końcowy znajduje się na torebce stawowej oraz krążku stawu skroniowo – żuchwowego. Taskaya-Yilmaz et al, opisał dwa rodzaje przyczepu końcowego MSBG, w pierwszej grupie przyczep końcowy MSBG znajdował się na krążku stawowym, podczas gdy w drugiej grupie przyczep końcowy znajdował się zarówno na krążku jak i kłykciu. Bezpośredni przyczep tego mięśnia do stawu skroniowo – żuchwowego wydaje się być bezsporny i właśnie ta relacja anatomiczna sprawia, ze mięsień skrzydłowy boczny jest niezwykle ważny z klinicznego punktu widzenia.

Nadaktywność, przykurcz lub zaburzona koordynacja miedzy MSBG a MSBD może być przyczyną przemieszczenia się krążka do przodu. Nieprawidłowe ustawienie krążka może powodować uciskanie kłykcia żuchwy na bogato unerwioną tkankę znajdującą się z tyłu stawu oraz słyszalne „klikanie” lub „trzaski” w stawie skroniowo – żuchwowym.

Możliwość bezpośredniej palpacji mięśni skrzydłowych, a co za tym idzie przeprowadzenie terapii manualnej, również wzbudza liczne kontrowersje. Według badań przeprowadzonych przez Stratmann et al. oraz Turp et al. bezpośrednia palpacja mięśni skrzydłowych bocznych jest praktycznie niemożliwa.

Wobec zaistniałych kontrowersji technika igłoterapii suchej może okazać się efektywną i stosunkowo prostą formą terapii. W celu opisania najlepszej i najbezpieczniejszej techniki igłowania mięśni skrzydłowych bocznych, wykładowcy naszej Akademii z Uniwersytetu Rey Juan Carlos w Madrycie przeprowadzili badania na zwłokach. Igła w przypadku MSBG została wprowadzona nad łukiem jarzmowym w kierunku od przodu do tyłu z nachyleniem 45º, w stronę przedniej części stawu skroniowo – żuchwowego. Dla MSBD igła została wprowadzona tuż pod łukiem jarzmowym, między wyrostkiem kłykciowym i dziobiastym kości żuchwowej, z nachyleniem 15º oraz kierunkiem na wyrostek kłykciowy. Rezultat możemy zaobserwować na zdjęciach poniżej.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

 

Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania punktów spustowych, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/

 

Bibliografia:
Mesa-Jiménez JA, Sánchez-Gutiérrez J, de-la-Hoz-Aizpurua JL, Fernández-de-las-Peñas C.J Cadaveric validation of dry needle placement in the lateral pterygoid muscle.Manipulative Physiol Ther. 2015 Feb;38(2):145-50. doi: 10.1016/j.jmpt.2014.11.004. Epub 2014 Nov 26.

 

Autor: Mateusz Kobylarz

Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.

Studiował osteopatię w FICO Osteopathy Academy w Krakowie. Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska. Jest prowadzącym kursu Igłoterapia Sucha – Akupunktura Kliniczna i Anatomia Palpacyjna w oparciu o USG