Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Przypadek kliniczny: czaszkogardlak objawiający się jako ból głowy

Przypadek kliniczny: czaszkogardlak objawiający się jako ból głowy pochodzenia szyjnego z towarzyszącym bólem odcinka szyjnego (Mourad, 2019)

Czaszkogardlak jest łagodnym guzem nowotoworowym o wewnątrzczaszkowej lokalizacji. Częstotliwość występowania to 0,5 – 2 przypadków na milion osób rocznie. Objawy układu wzrokowego i hormonalnego to typowe manifestacje kliniczne u dorosłych pacjentów z czaszkogardlakiem. Rezultatem tych zaburzeń może być wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego objawiający się bólem głowy.

Opis przypadku: 33 – letnia kobieta z diagnozą bólu odcinka szyjnego i bólem głowy pochodzenia szyjnego. Leczona wcześniej przez fizjoterapeutę z chwilową poprawą objawów.

Kilka kluczowych wskazówek wzbudzających podejrzenia terapeuty:

1) wystąpienie “nowego rodzaju” bólu głowy bez historii urazu
2) zmiany fenotypu bólu (zmieniające się objawy)
3) szybkie pogorszenie objawów
4) obecność oznak i objawów neurologicznych
5) pogorszenie objawów przy czynnościach podobnych do testu Valsalvy (kichanie,wydmuchiwanie nosa)

Podjętą decyzją było szybkie skierowanie na dalszą diagnostykę obrazową. MRI wykazało obecność czaszkogardlaka o rozmiarach 16mm x 8 mm.

Pacjentka 6 miesięcy po leczeniu operacyjnym i kompleksowym programie rehabilitacji uzyskała pełne wyzdrowienie😁

Powyższy przypadek pokazuje jak bardzo ważna jest diagnostyka różnicowa w pracy fizjoterapeuty. Dodatkowo wskazuje na konieczność przeprowadzenia rzetelnych badań dotyczących “czerwonych flag” podczas badania pacjentów z objawami obszaru czaszki i szyi.

Chcesz przeczytać oryginalne badanie? Daj znać w komentarzu

Mourad F, Cataldi F, Patuzzo A, Tunnera S, Dunning J, Fernández-de-Las-Peñas C, Maselli F. Craniopharyngioma in a young woman with symptoms presenting as mechanical neck pain associated with cervicogenic headache: a case report. Physiother Theory Pract. 2019 Jul 4:1-10.

 

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

Jeśli chcesz więcej rzetelnej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/

 

Autor: Mateusz Kobylarz

Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.

Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska