Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Czteropunktowa igłoterapia sucha cieśni nadgarstka

Czteropunktowa igłoterapia sucha cieśni nadgarstka

Wpływ igieł na tkankę łączną wciąż nie jest do końca jasny. Langevin postuluje hipotezę „owijania” się tkanki łącznej wokół zrotowanej igły, czasami efekt ten opisywany jest jako „chwytanie” igły przez tkankę łączną. Badania wykazują doktor Langevin wykazują mocniejsze o 167% chwytanie igły, kiedy ta jest rotowana w jednym kierunku. Gdy igła jest rotowana w obu kierunkach, siła chwytania jest wyższa o 52% niż kiedy igła nie jest obracana.

Badacze z Hiszpanii postanowili sprawdzić jak jest i przy okazji „opatentować” aplikację na więzadło poprzeczne nadgarstka. Jak wiemy, ucisk więzadła poprzecznego na nerw pośrodkowy jest jedną z przyczyn powstawania zespołu cieśni nadgarstka. Autorzy omawianego artykułu sugerują tzw. czteropunktowe nakłuwanie więzadła poprzecznego nadgarstka (four-pole carpal dry needling” (FCDN) ). Proksymalne igły zostały wprowadzone w okolicę kości łódeczkowatej i kości grochowatej, igły dystalne w okolicę kości haczykowatej i czworobocznej większej. Kierunek igieł z nachyleniem 45 stopni, kierunkiem dośrodkowym i rotacją jednokierunkową.

Spośród 72 wbitych igieł zaobserwowano rozciąganie się więzadła poprzecznego nadgarstka w 80.6% przypadków. Omawiany sposób nakłuwania nadgarstka jest również bezpieczny dla okolicznych naczyń krwionośnych i nerwów – nie doszło do żadnego uszkodzenia czy podrażnienia.

Aplikacja wygląda obiecująco, niestety w badaniu nie sprawdzono skuteczności klinicznej igłowania. Może Wy macie jakieś własne doświadczenia z nakłuwaniem więzadła poprzecznego nadgarstka ?

Mateusz Kobylarz

Literatura: Gascon-Garcia, Bagur-Calafat, Girabent-Farrés, Balius. Validation of the range of dry needling with the fascial winding technique in the carpal tunnel using ultrasound. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 2017

Foto: Langevin and Yandow, 2002 Dec

Zapraszamy na kurs “Ekspert Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej (220h)”! Sprawdź program: https://atmis.pl/kursy/ekspert-terapii-manualnej-i-igloterapii-suchej/