Punkty Spustowe: Hipoksja, niski poziom pH i ból rzutowany
Punkty Spustowe: Hipoksja, niski poziom pH i ból rzutowany
Przykurcze obserwowane w mięśniach pacjentów z bólem mięśniowo–powięziowym prawdopodobnie odpowiadają za kompresje okolicznych naczynek, powodując ischemię oraz hipoksję. Ostatnie badania przeprowadzone USG dopplerowskim potwierdziły obecność większego ograniczenia przepływu krwi w aktywnych punktach spustowych (PS), jak również zwiększenie objętości płynu w przestrzeni wewnątrznaczyniowej w obszarach oddalonych od aktywnych punktów spustowych (Sikdar i wsp. 2010).
Hipoksja może wyzwalać natychmiastowy wzrost uwalniania acetylocholiny (ACh) w płytce motorycznej (Bukhareva i wsp. 2005). Hipoksja również prowadzi do zmniejszenia miejscowego pH, wraz z aktywacją receptorów waniloidowych (TRPV, transient receptor potential vanilloid) i kanałów jonowych wykrywających kwas (ASIC, acid sensing Ion channel) za pośrednictwem jonów wodoru lub protonów.
Biorąc pod uwagę, że są to kanały nocyceptywne, rozpoczynają reakcje bólowe, hiperalgezję i uwrażliwienie centralne bez stanu zapalnego czy innych oznak uszkodzenia lub urazu mięśnia (Sluka i wsp. 2001, 2002, 2003, 2009, Deval i wsp. 2010). W badaniach przeprowadzonych przez amerykański National Institutes of Health potwierdzono poziom pH <5 w najbliższym sąsiedztwie punktów spustowych, co wystarcza do aktywacji mięśniowych nocyceptorów.
Istnieje wiele rodzajów ASIC posiadających specyficzne funkcje (Walder i wsp.), obecnie nie wiemy które ASIC są aktywowane w sytuacji bólu mięśniowo–powięziowego. Prawdopodobnie w sensytywnym aspekcie PS obecnych jest wiele ASIC (Dommerholt, 2011), takich jak ASICa (odpowiedzialny za przetwarzanie sygnałów szkodliwych) i ASIC3 (zaangażowany w ból zapalny) (Shah i wsp. 2005, Deval i wsp. 2010).
Niski poziom pH obniża ilość acetylocholinesterazy w płytkach motorycznych i może prowadzić do uwalniania neurotransmiterów i substancji pośredniczących w stanie zapalnym takich jak CGRP, substancja P, BK, interleukiny, adenozyno-5′-trifosforan (ATP, adenosine triphosphate), 5-HT, prostaglandyny (PG), potas i protony. To wszystko owocowałoby obniżeniem mechanicznego progu bólowego i aktywacją obwodowych receptorów nocyceptywnych.
Uwrażliwione nocyceptory mięśnia przedstawiają obniżony próg stymulacji do poziomu „bezbronności” i reagują na nieszkodliwe bodźce jak lekka kompresja czy ruch mięśniowy. Kiedy nocyceptywne aferencje do rdzenia są intensywne lub często powtarzające się, uaktywniają się procesy uwrażliwienia obwodowego i centralnego.
Rozprzestrzenianie się nocycepcji przez rdzeń kręgowy doprowadza do pojawienia się bólu rzutowanego (Hoheisel i wsp. 1993).
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/
Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania punktów spustowych, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/
Autor: Mateusz Kobylarz
Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.
Obecnie studiuje osteopatię w FICO Osteopathy Academy w Krakowie. Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska
Literatura:
Dommerholt J, Fernández-de-las-Peñas C. Trigger point dry needling an evidence and clinical-based approach. 1st edn. Edinburgh: Elsevier Churchill Livingstone, 2013.