Ból między łopatkami? Sprawdź mięśnie pochyłe!
Ból między łopatkami? Sprawdź mięśnie pochyłe!
Ból między łopatkami,ból odcinka piersiowego, to bardzo częsty objaw pacjentów fizjoterapeuty. Mogą pojawiać się w różnych okolicznościach, pozycjach i może być jednostronny lub obustronny. Briggs et al. szacuje częstotliwość występowania bólu odcinka piersiowego na 19,5%. Pojawia się rzadziej niż ból odcinka szyjnego czy lędźwiowego. To sprawia, że jest mniej “cool” i rzadziej podlega badaniom naukowym.
Wykładowcy Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej – ATMIS opublikowali badanie dotyczące tego problemu całkiem niedawno. Celem badania, które możecie znaleźć czasopiśmie naukowym PAIN Medicine, było porównanie ilości aktywnych punktów spustowych u pacjentów z bólem górnego odcinka piersiowego oraz ,co bardziej interesujące z praktycznego punktu widzenia, na których mięśniach najczęściej pojawiają się trigger points.
Najpierw szybkie przypomnienie. Punkty spustowe dzielimy na aktywne i ukryte (latencyjne). Zarówno aktywne jak i ukryte punkty spustowe dają ból rzutowany (o różnicy między bólem rzutowanym i promieniującym powstanie osoby artykuł). Co bardzo ważne, aktywne punkty spustowe odtwarzają objawy pacjenta – ten wzorzec bólu jest mu znany. Ukryte punkty spustowe nie dają bólu rzutowanego w sposób spontaniczny i, co za tym idzie, ten wzorzec bólu nie jest znany.
W badaniu uczestniczyły dwie grupy, grupa z bólem odcinka piersiowego (jednostronnym lub obustronnym) i grupa bez dolegliwości bólowych.
Na których mięśniach najczęściej pojawiały się punkty spustowe? Okazuje się, że najczęściej aktywny punkty spustowe pojawiają się na następujących mięśniach: równoległoboczny, pochyły przedni i pochyły środkowy. U pacjentów bez bólu odcinka piersiowego stwierdzono występowanie ukrytych punktów spustowych na tych samych mięśniach. Pojawiały się jednak dużo rzadziej.
A Ty, jak często zwracasz uwagę na obszar mięśni pochyłych u Twoich pacjentów z bólem między łopatkami? 🙂
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/
Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania punktów spustowych, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/
Autor: Mateusz Kobylarz
Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.
Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska. Studiował osteopatię w FICO Osteopathy Academy w Krakowie.
Literatura:
Ortega-Santiago R, Maestre-Lerga M, Fernández-de-Las-Peñas C, Cleland JA Plaza-Manzano G. Widespread Pressure Pain Sensitivity and Referred Pain from Trigger Points in Patients with Upper Thoracic Spine Pain. Pain Med. 2019 Mar 1. pii: pnz020. doi: 10.1093/pm/pnz020.