Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Igłoterapia sucha w terapii neuralgii potylicznej – przypadek kliniczny

Igłoterapia sucha w terapii neuralgii potylicznej – przypadek kliniczny

 

Wśród wytycznych International Headache Society (IHS) dotyczących neuralgii potylicznej można znaleźć m in. następujące objawy: ostry, napadowy ból w okolicy potylicznej z towarzyszącym napięciem i zaburzeniami czuciowymi.

 

Dotychczasowe badania naukowe wskazują na zaburzenia nerwu potylicznego większego w 90% przypadków i nerwu potylicznego mniejszego w 10% przypadków. Szacuje się, że w 9% przypadków mamy do czynienia z zaburzeniami nerwu potylicznego większego i mniejszego jednocześnie.

Przypadek kliniczny prezentowany przez Bond et al. to 26 letnia kobieta z diagnozą neuralgii potylicznej. W wywiadzie pacjentka zgłasza ból odcinka szyjnego i głowy. Objawy pojawiły się 4 lata temu po upadku i uderzeniu potylicą o chodnik podczas spaceru z psem. Po wizycie w szpitalu i badaniach obrazowych pacjentka została odesłana do domu z diagnozą kontuzji, wstrząsu. Bóle szyi i głowy pozostały i przerodziły się w przewlekłą dolegliwość.

 

Podczas pierwszej konsultacji pacjentka opisywała ból w formie „wbijającego się noża”, wskazując na obszar potylicy zlokalizowany po prawej stronie między środkową linią szyi i przyczepem mięśnia mostkowo – obojczykowo – sutkowego. Silne ataki bólu pojawiały się raz, dwa razy w miesiącu i trwały około tydzień. Ból w skali VAS podczas silnych ataków był oceniany na 9/10, podczas gdy codzienny ból został oceniony na 2/10. Pacjentka negowała wymioty, aurę, podwójne widzenie czy objawy neurologiczne.

 

Na pierwszym zabiegu igłoterapii suchej, terapeuta wprowadził igłę w punkty spustowe zlokalizowane po obu stronach mięśnia czworobocznego oraz dodatkowe igły w mięśnie wielodzielne od C5 do T1 obustronnie. Tydzień później, podczas drugiej wizyty nakłuto te same miejsca. Na trzeciej wizycie nakłuto dodatkowo mięśnie podpotyliczne. Dolegliwości ustąpiły całkowicie przed czwartą wizytą, podczas której nakłuto te same miejsca co podczas trzeciej. Terapeuta podczas każdej z wizyt starał się wywołać lokalny skurcz mięśniowy (local twitch response).

 

Oprócz bólu, zmierzono wpływ igłoterapii suchej na funkcjonalność pacjentki. Przed zabiegami i po zakończeniu terapii badana wypełniła kwestionariusze Neck Disability Index (NDI) oraz Headache Disability Index (HDI). Zmiany były bardzo pozytywne i można je zaobserwować w zawartej w badaniu tabelce. Jeśli chcesz otrzymać badanie w oryginale, zostaw swój komentarz.

 

Oczywiście mamy do czynienia z pojedynczym przypadkiem klinicznym. Nie mniej jednak, pokazuje nam, że igłoterapia sucha może być interesującą alternatywą wobec „tradycyjnych” form leczenia neuralgii potylicznej.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

 

Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania punktów spustowych, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/

 

Autor: Mateusz Kobylarz

Absolwent fizjoterapii (PT) na Universidad Rey Juan Carlos w Madrycie. Ukończył studia podyplomowe z zakresu Ortopedycznej Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej na URJC pod okiem dra Fernandez de las Peñas. Certyfikowany Terapeuta Dry Needling DGSA. Tłumaczył i asystował na ponad 20 kursach Trigger Point Dry Needling prowadzonych przez dr Ricardo Ortegę Santiago w Polsce. Autor artykułów i publikacji naukowych dot. bólu mięśniowo – powięziowego. Pracował w Madrycie w prywatnej klinice fizjoterapii i z drużyną piłkarzy ręcznych.

Obecnie studiuje osteopatię w FICO Osteopathy Academy w Krakowie. Założyciel ATMIS – Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej oraz Dry Needling Polska

 

Literatura: 

Bond BM, Kinslow C. Improvement in clinical outcomes after dry needling in a patient with occipital neuralgia. The Journal of the Canadian Chiropractic Association. 2015;59(2):101-110.