Mity o których uczą Cię w szkole fizjoterapii. Mit nr 2: Testy na niewydolność kręgowo – podstawną mogą wskazywać na istnienie przeciwwskazań do terapii manualnej odcinka szyjnego
Nauczono nas, aby przed wykonywaniem terapii manualnych odcinka szyjnego wykluczyć niewydolność kręgowo – podstawną. Techniki używane przez nas ustawiają szyję w różnych pozycjach. Tętnice kręgowe prowadzą krew do mózgu, więc musimy się upewnić że zawsze będzie wystarczający przepływ krwi podczas terapii. Na naszych praktykach wymagano od nas przeprowadzenia testu na niewydolność kręgowo – podstawną i sprawdzać czy u naszego pacjenta nie pojawiły się zawroty głowy lub inne objawy.
Mamy kilka powodów aby stawiać użyteczność tego tekstu pod znakiem zapytania.
Byłoby idealnie gdyby te testy były wysoce czułe, w ten sposób moglibyśmy poprawnie odsiewać ludzi z pozytywnym testem niewydolności kręgowo – podstawnej. W przypadku negatywnego testu moglibyśmy z dużą pewnością stwierdzić, że pacjent nie ma niewydolności kręgowo – podstawnej i możemy kontynuować nasze terapie manualne.
Systematyczny przegląd literatury dotyczący specyficzności i czułości testu niewydolności kręgowo – podstawnej wykazał brak rzetelnych badań mogących popierać powyższe twierdzenia. Zostawiając na boku problemy natury metodologicznej, czułość testu określono w widełkach od 0 do 57%. Tak niska czułość powoduje, że ten test jest bezużyteczny. Z naukowego punktu widzenia, użyteczność tradycyjnego testu na niewydolność kręgowo – podstawną jest co najmniej wątpliwa.
Znajomość objawów i oznak niewydolności kręgowo – podstawnej wobec braku rzetelnych i czułych testów jest niezbędna. Dodatkowo, przeprowadzanie wyczerpującego wywiadu i zbadania parametrów życiowych jest bardzo pomocne w minimalizowaniu ryzyka skutków ubocznych. Niestety, dostępna wiedza naukowa sugeruje, że test niewydolności kręgowo – podstawnej nie pomoże nam jej wykluczyć.
Źródło: https://newgradphysicaltherapy.com/lies-physical-therapy-school/
Zapraszamy na kurs “Ekspert Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej (220h)”! Sprawdź program: https://atmis.pl/program
Tłumaczenie i opracowanie: Mateusz Kobylarz
Akademia Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej – ATMIS