Mity o których uczą Cię w szkole fizjoterapii. Mit nr 5: Zrotowana miednica
Na studiach uczyliśmy się, że ból stawów krzyżowo – biodrowych (SKB) może być związany ze złym ustawieniem kości miednicy i że jako fizjoterapeuci jesteśmy w stanie to wykryć, a na dodatek skorygować dzięki kilku „sexy” technikom. Możliwość dowiedzenia się jak znaleźć torsje kości krzyżowej, rotacje kości biodrowych i jak „naprawić” naszych pacjentów w kilka minut była bardzo motywująca. Niestety, mimo pewnego prawdopodobieństwa powyższych twierdzeń z biologicznego punktu widzenia, istnieje kilka problematycznych aspektów takiego podejścia.
Po pierwsze, jest wątpliwe czy SKB w ogóle się ruszają.
Systematyczny przegląd badań naukowych dotyczący ruchów SKB w modelu 3D zakończył się konkluzją, że SKB nie są tak bardzo ruchome jak przypuszczano. Ruchomość SKB to zaledwie kilka stopni w każdej płaszczyźnie. Tak mała ruchomość stawia pod znakiem zapytania naszą zdolność do wykrycia ewentualnych przemieszczeń SKB. Ruchomość SKB jest ograniczona do minimalnych stopni rotacji i translacji, co może sugerować niską użyteczność kliniczną palpacyjnych testów diagnostycznych dla patologii SKB (Goode, 2008).
Całkowita ruchomość SKB to około 2 stopnie we wszystkich płaszczyznach, jest to ilość niemożliwa do wykrycia przez ręce ludzkie (Vleeming 2012).
Dodatkowo, testy manualne używane do wykrycia tych ruchów są bardzo mało miarodajne. Nauczono nas palpacji kostnych punktów orientacyjnych oraz kilku specjalnych testów takich jak test zgięcia tułowia w staniu (test wyprzedzania), test zgięcia tułowia w siedzeniu, test kolców etc.
Testy wymienione powyżej pokazały bardzo niską czułość, miarodajność oraz niską zgodność między wykonującymi testy (odmienna interpretacja wyniku po wykonaniu tego samego testu), co podważa ich użyteczność kliniczną (Sutton, 2013; Levangie, 1999; Riddle, 2002). Niektóre z tych badań porównywało również doświadczenie terapeutów wykonujących testy, lecz jak się okazało doświadczenie również nie miało znaczenia.
O’Sullivan i Beales podsumowali to w ten sposób:
„… przywiązanie do paradygmatów (związanymi z bólem obręczy miednicy) opartych na dysfunkcyjnych ruchach wewnątrzstawowych miednicy, wadach pozycyjnych czy niestabilności miednicy nie ma żadnego poparcia naukowego. Testy nie mają ważności i miarodajności, a terapeuci często zgłaszają utratę zaufania do swoich zdolności manualnych ponieważ nie są w stanie „wyczuć ruchów wewnątrzstawowych” (2013).
Dodatkowo, uczono nas skomplikowanych technik manualnych mających na celu korygowanie tych dysfunkcji. Spędzaliśmy noce ucząc się możliwych do napotkania scenariuszy w naszej praktyce klinicznej. Jeśli zatem ruch SKB jest minimalny, tak samo jak nasza zdolność do wykrycia ich, to czy mamy jakiekolwiek powody żeby wierzyć że te techniki korygują dysfunkcje SKB? Jeśli SKB jest w stanie się przemieścić, jak uczynić żeby nie przemieścił się ponownie? Jeśli nie może się ruszać i nie wiemy w jaki sposób powinien być skorygowany, to dlaczego zadręczamy je technikami energii mięśniowej w pierwszej kolejności?
Kiedy badacze sprawdzili ustawienie SKB po manipulacji, odkryli że pozycja SKB nie została skorygowana (Tullberg, 1998). Myślimy że bardziej racjonalnym podejściem do SKB jest używanie testów prowokacyjnych, stopniowe obciążanie, edukacja pacjentów co do ich bólu i manipulacje stawowe, oczekując efektu zmniejszenia bólu, nie „nastawiania”.
Wygląda na to, że efekty tradycyjnego, biomechanicznego podejścia do dysfunkcji SKB nie mają żadnego związku z ustawieniem czy korekcją kości miednicy.
Zapraszamy na kurs “Ekspert Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej (220h)”! Sprawdź program: https://atmis.pl/program
Źródło: newgradphysicaltherapy.com/lies-physical-therapy-school/
Tłumaczenie i opracowanie: Mateusz Kobylarz.
Akademia Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej – ATMIS
Sorry, the comment form is closed at this time.
Lopezka
15 lutego 2021Jeśli techniki na SKB nie działają, to jak wytłumaczyć, że przy dodatnim teście wyprzedzania, następnie nastawieniu SKB, kolce są w jednej linii?