Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Mity o których uczą Cię w szkole fizjoterapii. Mit nr 6: Wzorce torebkowe

To nawet mnie zaskoczyło. Wzorce torebkowe były zmorą mojej egzystencji w szkole. Młody studencie fizjoterapii, zapamiętaj proszę, najwidoczniej arbitralne, wzorce torebkowe dla każdego stawu w ludzkim ciele!

Perspektywa przebrnięcia przez wszystkie wzorce torebkowe prawdopodobnie podnosi ciśnienie każdemu studentowi fizjoterapii. Wzorce torebkowe opisujące utratę ruchu stawowego zostały opisane przez chirurga ortopedę Jamesa Cyriax’a. Jego intencja była dobra, usystematyzowanie poszczególnych dysfunkcji i kontuzji. Zamysł był taki, że jeśli pacjent ma problem z torebką stawową, będzie miał specyficzne wzorce utraty ruchu wskazujące właśnie na problem torebkowy.

Problemem jest brak rzetelnych badań popierających te postulaty.

Badanie słuszności zasady Cyriax’a dla choroby zwyrodnieniowej biodra i kolana wykazało, że typowe wzorce utraty ruchu u tych pacjentów nie odzwierciedlały dokładnie zaproponowanych przez dra Cyriax’a wzorców (Dekker, 1998). Podobne badanie przeprowadzono w celu sprawdzenia spójności wzorca torebkowego Cyriax’a dla zarastającego zapalenia torebki stawu ramiennego (adhesive capsulitis), czyli popularnego „zamrożonego barku”. Zauważono że rotacja zewnętrzna jest najczęściej najbardziej ograniczona, natomiast nie było znaczących różnic między odwodzeniem i rotacją wewnętrzną (Mitsch, 2004). Podczas próby określenia klinicznych reguł diagnostycznych dla choroby zwyrodnieniowej biodra, badacze stwierdzili, że wzorce torebkowe Cyriax’a nie były użyteczne do diagnozy (Sutlive, 2008). Nadal czekamy na poważne badania dotyczące wzorców torebkowych. Co ciekawe, w tekście samego Cyriax’a nie znajdziemy wiele badań naukowych.

Jak często test musi być adekwatnie dobrany czy użyteczny? Bardzo często zobaczysz pacjenta z utratą ruchomości w stawie odpowiadającej wzorcowi torebkowemu Cyriax’a. Czy to oznacza, że pacjent ma naprawdę problem z torebką stawową? Myślę, że nie mamy wystarczająco dowodów aby postawić taką diagnozę.

Niestety badacze pozostawiają nas z pytaniem o ważność i użyteczność wzorców torebkowych. Tym bardziej mamy prawo czuć pewnego rodzaju rozgoryczenie godzinami spędzonymi na zapamiętywaniu wzorców torebkowych Cyriax’a.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zostaw komentarz. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robi akademia, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

 

Jeśli chcesz więcej praktycznej wiedzy, sprawdź Naszą ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania punktów spustowych, możesz zrobić to tutaj: https://atmis.pl/igloterapia-sucha-akupunktura-kliniczna-modul-i/

Źródło: https://newgradphysicaltherapy.com/lies-physical-therapy-school/

Tłumaczenie i opracowanie: Mateusz Kobylarz.

Akademia Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej – ATMIS