Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Co to jest suche igłowanie i dla kogo suche igłowanie będzie najlepsze?

Co to jest suche igłowanie i dla kogo suche igłowanie będzie najlepsze?

Suche igłowanie, znane również jako igłoterapia sucha lub z angielskiego Dry Needling, to nowoczesna i skuteczna technika terapeutyczna, która ma na celu zmniejszenie bólu, złagodzenie napięcia mięśniowego oraz poprawę funkcji tkanek miękkich. Mimo podobieństwa w nazwie, suche igłowanie różni się od akupunktury i stanowi samodzielną formę terapii stosowaną przez fizjoterapeutów i specjalistów w dziedzinie rehabilitacji. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest suche igłowanie, opowiemy, jakie są zalety tej metody, podpowiemy, z jakimi innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi można łączyć suche igłowanie oraz dla kogo będzie ona najlepszym rozwiązaniem.

Czym jest suche igłowanie?

Suche igłowanie to technika terapeutyczna, w której cienkie, jednorazowe igły są wprowadzane w określone punkty w mięśniach, ścięgnach i tkankach powięziowych. Celem suchego igłowania jest uwolnienie napięcia mięśniowego poprzez stymulowanie tzw. trigger points, czyli mięśniowo – powięziowych punktów spustowych (MPPS)  oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych w tkankach. Suche igłowanie odbywa się bez podania poprzez igłę środków farmakologicznych takich jak kortykosteroidy, stąd też taka nazwa procedury. Suche igłowanie cieszy się tak dużą popularnością, którą zawdzięcza swojej skuteczności, że jest wprowadzane przez wielu fizjoterapeutów, nie tylko sportowych, do swojej codziennej praktyki.

Jaka jest różnica między suchym igłowaniem a akupunkturą?

W przeciwieństwie do akupunktury, gdzie igły wprowadza się w punkty leżące na przebiegu meridianów, przez które według ludowej medycyny chińskiej przepływa energia, suche igłowanie skupia się na tzw. punktach spustowych w mięśniach, które są związane z napięciem i bólem mięśniowym. Wspólne dla obu technik jest posługiwanie się igłą.

 Zalety suchego igłowania

  • Redukcja bólu: Igłę w trakcie suchego igłowania wprowadzona zostaje w punkt spustowy – trigger point – powodując uwalnianie napięcia mięśniowego, co przyczynia się do zmniejszenia bólu i dyskomfortu. Punkty spustowe mogą mieć cechy punktu aktywnego oraz ukrytego. Aktywne dają objawy bólowe samoistnie, bez konieczności ich drażnienia, a ukryte – po dotknięciu.
  • Poprawa ruchomości: Poprzez redukcję napięcia mięśniowego, którego przyczyn można szukać w nadmiernym przeciążeniu, urazach, a nawet w zmianach zwyrodnieniowych, suche igłowanie może poprawić zakres ruchu w obrębie stawów, ograniczając istniejącą sztywność.
  • Terapia blizn: Blizny, po odczekaniu 2-3 miesięcy, można poddać zabiegowi suchego igłowania. Te, które nie są świeże, ale powodują ból i dyskomfort, można również poddać terapii igłą.
  • Skuteczność w leczeniu wielu schorzeń: Suche igłowanie znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości, w tym zespołu bólowego kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka, czy bólu mięśniowego.

Zabiegi fizjoterapeutyczne łączone z suchym igłowaniem

Suche igłowanie samo w sobie to technika rehabilitacyjna, która ma ogromny potencjał w leczeniu różnych schorzeń w obrębie mięśni, stawów, czy ścięgien, ale warto ją łączyć z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi, aby zapewnić jak najlepszy dla pacjenta efekt.

Suche igłowanie warto połączyć z:

  • masażem terapeutycznym lub terapią manualną – po wykonaniu suchego igłowania fizjoterapeuta może wykonać dodatkowo masaż w celu zwiększenia efektów terapii oraz ułatwienia jeszcze głębszej relaksacji mięśni.
  • ćwiczeniami rehabilitacyjnymi – ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mogą wspomóc proces rehabilitacji.

Suche igłowanie to skuteczna i zaawansowana technika terapeutyczna, która może przynieść ulgę w bólu i poprawić funkcjonowanie tkanek miękkich. Dzięki możliwości łączenia z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi, suche igłowanie staje się kompleksowym narzędziem w procesie rehabilitacji. Przed przystąpieniem do zabiegu dry needling, zaleca się konsultację z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednią terapię dla konkretnego pacjenta. Dzięki swojej skuteczności i zastosowaniu w leczeniu różnorodnych schorzeń, suche igłowanie może być odpowiednim wyborem dla wielu osób poszukujących ulgi w bólu mięśniowym i ograniczeń w ruchu.

Autor opracowania: Mateusz Kobylarz