Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Jak wygląda szkolenie z suchego igłowania?

Jak wygląda szkolenie z suchego igłowania dla fizjoterapeutów?

Suche igłowanie, znane również jako dry needling, to technika stosowana przez fizjoterapeutów do leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Polega na wprowadzeniu cienkich igieł akupunkturowych do przezskórnej, mechanicznej stymulacji mięśni, struktur łącznotkankowych i znajdujących się w nich drobnych zakończeń nerwowych bez podawania iniekcji w celu leczenia bólu i dysfunkcji w schorzeniach układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Technika ta zyskuje na popularności dzięki swojej skuteczności w łagodzeniu bólu i poprawie mobilności pacjentów. Aby móc bezpiecznie stosować suche igłowanie w swojej praktyce fizjoterapeutycznej, fizjoterapeuci powinni ukończyć odpowiednie szkolenie, przeprowadzone pod okiem specjalistów w tej dziedzinie. Szkolenia te zazwyczaj obejmują zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Warto szukać szkoleń suchego igłowania i szkół, które stawiają na praktykę i dbają, aby kursanci ćwiczyli zdobytą wiedzę teoretyczną. Tylko poprzez odpowiednią ilość praktyki można osiągnąć mistrzostwo w igłoterapii.

Jak wygląda szkolenie z suchego igłowania w ATMIS?

Szkolenia z suchego igłowania przeprowadzane przez ATMIS odbywają się w różnych częściach kraju, zazwyczaj w dużych miastach wojewódzkich takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, czy Poznań (pełna list szkoleń z suchego igłowania oraz innych zagadnień wraz z terminami dostępna jest tutaj – https://atmis.pl/szkolenia-dla-fizjoterapeutow/). Wszystko po to, aby docierać do jak największej liczby zainteresowanych szkoleniami fizjoterapeutów. Szkolenie z suchego igłowania składa się z dwóch głównych części: teoretycznej i praktycznej.

Część Teoretyczna

W części teoretycznej kursu podstawowego uczestnicy szkolenia zdobywają wiedzę na temat podstaw suchego igłowania oraz zapoznają się z przeglądem badań dotyczących dry needling, poznają mechanizmy działania, bezpieczeństwo igłoterapii oraz jej skuteczność w aspekcie Evidence-Based Medicine. Szkolenie zaczyna się również od krótkiej powtórki z anatomii obszarów, których dotyczyć będzie szkolenie. W części teoretycznej poruszane są:

  • Anatomia i fizjologia: Dokładne omówienie anatomii mięśniowo-powięziowej, punktów spustowych oraz mechanizmów bólu mięśniowo-powięziowego.
  • Zasady Bezpieczeństwa: Szkolenie w zakresie BHP igieł, aseptyki oraz procedur zapobiegających infekcjom i powikłaniom.
  • Teoria suchego igłowania: Zrozumienie zasad działania suchego igłowania, w tym mechanizmy działania igieł na tkanki mięśniowe i powięziowe.
  • Wskazania i przeciwwskazania: Identyfikacja pacjentów, którzy mogą odnieść korzyści z suchego igłowania oraz tych, u których technika ta nie powinna być stosowana.

Część Praktyczna

Część praktyczna szkolenia koncentruje się na nauce technik igłowania poprzez ćwiczenia praktyczne wykonywane na innych uczestnikach szkolenia, z dużym naciskiem na tę część! W ATMIS część praktyczna jest mocną stroną szkoły i powodem, dla którego nasi kursanci wracają do nas i korzystają z innych szkoleń oferowanych przez Akademię. Każdy z kursantów wykonuje nakłucia oraz jest nakłuwany, jeśli nie ma przeciwwskazań. Takie podejście sprawia, że każdy wychodząc ze szkolenia zarówno wie, jak wykonać prawidłowo nakłucie oraz wie, jakie są odczucia pacjenta w trakcie suchego igłowania.

W ramach praktycznej części szkolenia z podstaw suchego igłowania, która rozciągnięta jest aż na dwa dni, ćwiczymy techniki igłowania powierzchownego oraz głębokiego.
Ta część szkolenia rozpoczyna się od nauki wbijania igły, igłoterapii ścięgien i więzadeł, następnie przechodzimy do igłoterapii głębokiej takich grup mięśni jak:

  • mięsień naprężacz powięzi
  • mięsień pośladkowy średni i mały
  • mięsień pośladkowy wielki
  • mięsień czworogłowy uda
  • mięśnie kulszowo goleniowe: mięsień półbłoniasty, półścięgnisty, dwugłowy uda
  • mięsień trójgłowy łydki: mięśnie brzuchate i płaszczkowaty
  • mięsień piszczelowy przedni, prostownik palców, prostownik palucha, mięsień strzałkowy długi i krótki
  • mięsień czworoboczny szyi, część zstępująca
  • mięsień dźwigacz łopatki
  • mięsień naramienny
  • mięsień nadgrzebieniowy
  • mięsień podgrzebieniowy i obły mniejszy
  • mięsień obły większy i najszerszy grzbietu
  • mięsień dwugłowy ramienia
  • mięsień trójgłowy ramienia
  • mięśnie nadkłykcia bocznego: mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka, prostownik promieniowy krótki nadgarstka, prostownik palców, prostownik łokciowy nadgarstka
  • mięsień ramienno – promieniowy

Ćwiczenia wykonywane na innych uczestnikach w trakcie szkolenia są przeprowadzane pod nadzorem doświadczonych instruktorów.

Zalety uczestniczenia w szkoleniach z suchego igłowania

Uczestniczenie w szkoleniach z suchego igłowania przynosi liczne korzyści dla fizjoterapeutów, w tym:

  • Rozwój zawodowy

Szkolenia z suchego igłowania umożliwiają fizjoterapeutom poszerzenie swoich umiejętności i zdobycie nowych narzędzi terapeutycznych. Dzięki temu mogą oferować swoim pacjentom bardziej kompleksowe i skuteczne metody leczenia.

  • Poprawa efektywności terapii

Opanowanie technik suchego igłowania pozwala fizjoterapeutom na bardziej precyzyjne i efektywne leczenie punktów spustowych i bólu mięśniowo-powięziowego, ponieważ techniki suchego igłowania można z powodzeniem łączyć z tradycyjnymi technikami fizjoterapeutycznymi. To z kolei prowadzi do szybszej i bardziej trwałej poprawy stanu zdrowia pacjentów.

  • Zwiększenie zadowolenia pacjentów

Fizjoterapeuci, którzy potrafią skutecznie stosować suche igłowanie, mogą zaoferować pacjentom ulgę w bólu, poprawę funkcji mięśni oraz lepszą jakość życia. Zadowoleni pacjenci są bardziej skłonni do rekomendowania swoich terapeutów innym, co zwiększa liczbę pacjentów i buduje pozytywną reputację.

  • Wzrost kompetencji i konkurencyjności

Posiadanie certyfikatu z suchego igłowania zwiększa konkurencyjność fizjoterapeutów na rynku pracy. Dodatkowe kwalifikacje mogą być decydującym czynnikiem przy zatrudnianiu i awansach zawodowych.

Szkolenia z suchego igłowania są nieocenionym narzędziem dla fizjoterapeutów, pragnących rozwijać swoje umiejętności i oferować pacjentom nowoczesne, skuteczne metody leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Dzięki kompleksowej wiedzy teoretycznej oraz praktycznym ćwiczeniom, uczestnicy szkoleń zdobywają pewność siebie i kompetencje niezbędne do profesjonalnego, skutecznego i bezpiecznego wykonywania suchego igłowania. Inwestycja w takie szkolenie to krok w stronę poprawy jakości świadczonych usług i zwiększenia satysfakcji pacjentów.

Autor opracowania: Mateusz Kobylarz