Organizujemy kursy dotyczące diagnostyki i terapii pacjentów w ramach Akademii Terapii Manualnej i Igłoterapii Suchej

Nadchodzące szkolenia i kursy

Wpływ suchego igłowania na niestabilność stawu skokowego

Wpływ igłoterapii suchej na niestabilność stawu skokowego

Chyba każdy z nas miał kiedyś do czynienia z pacjentem po skręceniu stawu skokowego. Bardzo często tacy pacjenci trafiają do fizjoterapeuty po kilkukrotnych skręceniach. Uważa się, że nawet 40% urazów skrętnych stawu skokowego kończy się niestabilnością. Wśród objawów niestabilności stawu skokowego wymienia się: subiektywne odczucie ustępowania („uciekania”) kostki, ból, obrzęk, tendencja do ponownych skręceń oraz ograniczenie aktywności życia codziennego i/lub sportowej.

W omawianym dzisiaj badaniu porównano skuteczność igłoterapii suchej połączonej z ćwiczeniami propriocepcyjnymi vs ćwiczeniami propriocepcyjnymi bez suchego igłowania. Przebadano w sumie 27 pacjentów z jednostronną niestabilnością stawu skokowego. Zostali podzieleni na dwie grupy, grupę ćwiczeń (13 osób) i grupę ćwiczeń + dry needling (14 osób). Wyniki zmierzono skalą Foot and Ankle Ability Measure i skalą bólu. W grupie poddanej igłoterapii suchej, nakłuwano aktywne i ukryte punkty spustowe zlokalizowane na mięśniach strzałkowych. Pacjenci w grupie ćwiczenia + suche igłowania zostali poddani jednemu zabiegowi igłoterapii suchej.

Po miesiącu zmierzono wyniki ponownie. Ich analiza wykazała lepsze efekty w grupie poddanej ćwiczeniom + suchemu igłowaniu niż w grupie wykonującej tylko ćwiczenia propriocepcyjne. Badanie sugeruje, że igłoterapia punktów spustowych ma nie tylko efekty przeciwbólowe ale również wpływa na kontrolę motoryczną mięśni.

Mimo że badanie nie zostało przeprowadzone metodą ślepej próby a „próbka” pacjentów była stosunkowo niewielka, należy pamiętać w swojej praktyce klinicznej (zwłaszcza w pracy ze sportowcami) o efektach motorycznych igłoterapii suchej.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny. Jeśli masz pytanie, zadaj je w komentarzu. Postaram się pomóc. Jeśli chcesz być na bieżąco z tym, co robię, chcesz móc mnie  o coś zapytać od razu, gdy masz problem – dołącz do grupy na Facebooku dla czytelników bloga: https://web.facebook.com/groups/1654598741253994/

Jeśli chcesz sprawdzić ofertę kursów igłoterapii suchej/suchego igłowania, możesz zrobić to tutaj: www.atmis.pl/kursy/

Opracowanie: Mateusz Kobylarz

Piśmiennictwo:
Salom-Moreno J, Ayuso-Casado B, Tamaral-Costa B, Sánchez-Milá Z, Fernández-de-Las-Peñas, Alburquerque-Sendín F. Trigger Point Dry Needling and Proprioceptive Exercises for the Management of Chronic AnkleInstability: A Randomized Clinical Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:790209